V gradbeništvu so poznani različni delovni odri, ki pa so seveda nepogrešljiv del. Lahko so narejeni iz različnih materialov. Znan je tudi takšen delovni oder, ki je narejen izključno iz lesa. Na sploh pa je znano, da se leseni odri lahko uporabljajo le za izvajanje lažjih del, in sicer na višini do 10 metrov, to je merjeno od tal. Pravilo je tudi to, da premer okroglega lesenega droga na tanjšem delu ne sme biti manjši od 8 centimetrov.
Seveda za leseni delovni oder veljajo še druga številna pravila. Med drugim tudi to, da morajo biti vzdolžne grede položene vodoravno ob drogovih ter nanje dobro pritrjene. Prečni nosilci odra pa morajo imeti enak prerez, prav tako morajo biti položeni na vzdolžne nosilce, in to v povsem enakih razdaljah.
Kakšni pa so cevni odri
Na eni strani je torej poznan leseni delovni oder, ki se sme uporabljati torej le za manj zahtevna dela in to na točno določeni višini. Po drugi strani so na voljo tudi cevni gradbeni odri, ki pa so sestavljeni iz železnih cevi. Te so lahko dolge različno – od enega do šestih metrov. Prav tako so vključene tudi spojke oziroma vezni elementi, ne nazadnje še plohi oziroma delovni podi. Širina takšnega delovnega odra mora biti najmanj 60 centimetrov, kar pa pravzaprav velja za prav vse vrste delovnih odrov.
Poznamo tudi gradbene in fasadne odre. V tem primeru so za uporabo na voljo še okvirji za zaščito pločnika, kjer hodijo peščici, pa tudi okvirji, s pomočjo katerih se lahko učinkovito izogibamo fasadnim profilom. Za prehajanje z ene strani platforme na drugo pa so na voljo prehodi z integrirano ALU lestvijo. Za večje odrske sisteme pa se pogosto uporabljajo ALU stopnišča.
Za zahtevnejše postavitve odrov
Kot lahko vidimo, se delovni oder deli na različne vrste oziroma podkategorije. Izbira vrste je ne nazadnje odvisna tudi od zahtevnosti del. Za nekoliko bolj zahtevna gradbena dela so na voljo tudi različne dimenzije konzol.